Borca Batık Terekenin Borçları Taksite Bağlanacak

tereke-son-karari.jpg

Rahmetli işadamı Mehmet Salih Tatlıcı’nın paylaşılamayan mirası ve yıllardır devam eden miras davaları, sonunda terekenin borca batmasına neden oldu. Mirasa tabi malların idaresi tıkanma noktasına geldiği için, tereke borçlarını artık taksitlendirerek ödemek zorunluluğu doğdu. Bütün bu gelişmelerin en üzücü yanı da, merhum işadamının, geride bıraktığı bunca paraya, mala mülke karşılık maalesef şu anda mezarında borçlu yatması ve bütün bunları yaratanların da bizzat bunca parayı ve malı-mülkü kendilerine bıraktığı merhumun “pek hayırlı evlatları” olmasıdır…

SEN MİLYARLARCA DOLARLIK MİRAS BIRAK, AMA MEZARINDA BORÇLU YAT…

Mehmet Salih Bey’in 22 Şubat 2009’daki vefatının üzerinden dokuz yıla yakın bir zaman geçti. Ancak, merhum işadamı geride bıraktığı bunca paraya, mala mülke karşılık maalesef şu anda mezarında borçlu yatmakta.

Miras davaları yıllardır devam etmektedir ve Tereke Mahkemesi de henüz nihai kararı verememiştir. Sürecin bu kadar uzamasının esas nedeni, bizzat rahmetlinin çocukları ve torunlarının mahkeme sürecindeki uzlaşmadan uzak tavırlarıdır.

Kendilerine bıraktığı ve milyonlarca dolar ettiği söylenen mirası beğenmeyip, bütün bu davaları açan ve davaların uzaması için çaba harcayan merhum işadamının ilk evliliğinden olma çocukları ve torunları ise maalesef bütün bunların başlıca sorumlusu olarak dikkat çekmekte.

SEN MİLYONLARCA DOLARLIK MİRASA KON, BİR ELİ YAĞDA BİR ELİ BALDA YAŞA, AMA RAHMETLİ BABANIN MEZARDA BORÇLU YATMASINI SEYRET…

Çünkü, Mehmet Salih Bey’in teyzesinin kızıyla yaptığı ilk evliliğinden olan çocukları ve torunları milyonlarca dolar ettiği söylenen bu mirası beğenmediler ve daha rahmetlinin kırkıncı gün duaları bile okunmadan mahkemelere koşarak babalarının/dedelerinin vasiyetnamesinin iptali için ve tereke (miras) tespiti için davalar açtılar.

Bu davaların hedefinde de, Mehmet Salih Bey’in ikinci eşi Nurten Tatlıcı ve bu evlilikten dünyaya gelen en küçük oğlu Uğur Tatlıcı bulunmaktaydı.

Rahmetlinin ilk evliliğinden çocukları Ahmet ve Mehmet Tatlıcı ile torunları Salih Ziya ve Bedriye Kamer Tatlıcı (rahmetlinin vefat etmiş oğlu Ali Tatlıcı’nın çocukları) sahip oldukları her şeyi, ama her şeyi babaları/dedeleri rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın kendilerine bırakmış olduklarıyla elde etmişlerdir ve bugün hala rahmetlinin sağladıkları sayesinde lüks içinde bir yaşam sürdürmektedirler.

Ancak görünen o ki, merhum babalarının/dedelerinin mezarında borçlu yatmasından en ufak bir rahatsızlık bile duymamaktadırlar…

Öte yandan, bu davaların hedefinde olan Uğur ve Nurten Tatlıcı’nın da Mehmet Salih Bey’in resmi vasiyetnamesindeki şartların uygulanmasını istemeleri, her iki tarafın uzlaşmasının zor olduğunu ve sonuçta bu davaların daha yıllarca süreceğini göstermektedir.

TEREKE MAHKEMESİ’NİN SON ARA KARARI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ…

Haber merkezimizin edindiği son bilgilere göre, Mehmet Salih Tatlıcı terekesi resmi yöneticilerinin İstanbul 2. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne sundukları rapor, tereke borçlarının artık ödenemez duruma gediğini göstermekte.

Tereke Mahkemesi olan İstanbul 2. Sulh Hukuk Mahkemesi Hakimliği de, Terekeye tabi gayrimenkullerin başında gelen Tat Towers’ın güvenliğini sağlayan HUN Özel Güvenlik firmasına, yine Tat Towers’ın deprem testi ve zemin etüdlerini yapan Sezer Proje, Mimarlık Mühendislik İnşaat firmasına ve Tat Towers’ın personel asansörü için bakım ve servis hizmeti veren Eta Melo Dış Ticaret isimli firmaya olan borçların ancak taksitlendirilerek ödenmesine karar verdi.

Yine aynı mahkeme kararına göre, Terekeye tabi gayrimenkullerden İstanbul Beykoz Konakları’ndaki çok sayıda villanın bakım ve onarımları için, yüklenici Mirgün Yapı İnşaat isimli firmaya olan borçlar bile artık taksitle ödenmek durumunda. Bu firmanın borçlarının ancak yarısı ödenebilmiş, kalan yarısı da ancak Şubat ayında ödenebilecek…

Tabi gayrimenkullerin bakım ve onarım giderleri yanında terekenin çok büyük bir vergi borcu da vardır ve bu vergi borçları da yine taksitler halinde ödenmektedir. Bunun yanında diğer alacaklılar da, paralarını alabilmek için tereke gelirleri üzerine haciz getirmektedirler.

Kısacası bu kadar başarılı bir işadamının terekesi, maalesef artık borca batmış durumdadır…

SADECE TAT TOWERS BİLE BÜTÜN BU BORÇLARI KARŞILAR VE TEREKEYİ KARA GEÇİREBİLİR

Halbuki rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı terekesindeki taşınmaz mallarından elde edilebilecek kira gelirleri söz konusu borçları rahatlıkla karşılayabilecek durumdadır.

Örneğin, İstanbul Zincirlikuyu’da şehrin en merkezi yerinde, önemli ulaşım yollarının üzerinde yer alan Tat Towers kiraya verilebilse milyonlarca dolar kira geliri ve ayrıca devlet hazinesine de önemli bir vergi geliri getirebilecek durumdadır.

Ancak yukarıda açıkladığımız nedenlerle mirasçılar arasındaki uzlaşmazlıklar ve çok yavaş işleyen dava süreci buna engel oluşturmaktadır.

Burada üzücü olan konu ise, sıfırdan başladığı iş hayatında azmi, sabrı ve çalışkanlığı ile büyük projelere imza atarak ardındaki ailesine, çocukları ve torunlarına hatırı sayılır bir servet bırakan saygıdeğer iş adamı Mehmet Salih Tatlıcı’nın anısına yapılan bu büyük saygısızlık olmaktadır…

Takdiri okurlarımıza ve kamuoyuna bırakıyoruz…

Gerçekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top