Corona Virüs Salgınına Karşı Mücadeleye Destek Sesi Çıkmadı

corona-virus-salginina-karsi-mucadeleye-destek-sesi-cikmadi.jpg

Rahmetli işadamı Mehmet Salih Tatlıcı’nın en küçük oğlu Uğur Tatlıcı’nın rahmetli babasının eseri olan ve miras davaları nedeniyle yıllardır atıl bir halde duran İstanbul Zincirlikuyu’daki Tat Towers’ın, Corona virüs salgınına karşı kullanılması için Sağlık Bakanlığı’na tahsis edilmesi teklifi, maalesef diğer mirasçılar tarafından bir aydır olumlu bir şekilde cevaplanmadı.

Milyonların evde kaldığı ülkemizde, virüsten etkilenen vatandaşlarımızın sayısının yüz bini aşmış olması yanında, hayatını kaybeden insanlarımızın da 24 Nisan itibariyle 2600’e yükselmiş olması ve can kayıplarının da her gün arttığı düşünüldüğünde, böylesine önemli bir insani hizmete bile, aralarındaki husumeti bir kez olsun bir kenara bırakarak hala EVET diyemeyen mirasçıların varlığı, artık gerçekten insana üzüntü veren ve insan vicdanını yaralayan bir boyuta gelmiştir.

Bugünkü haber yorumumuzda, Tat Towers’ı inşa eden rahmetli işadamı Mehmet Salih Tatlıcı’nın en küçük oğlu Uğur Tatlıcı’nın bir ay önce, 24 Mart 2020 tarihinde Mehmet Salih Tatlıcı’nın tereke davasına bakan İstanbul 2. Sulh Hukuk Mahkemesi Hakimliği’ne verdiği dilekçe ile diğer mirasçılara yaptığı ancak, arada geçen bir aylık süreye rağmen hala EVET cevabı vermeyen diğer mirasçılar yüzünden hayata geçirilemeyen bu insani teklife ilişkin süreci kısaca değerlendireceğiz.

Ne Olmuştu?

Mehmet Salih Tatlıcı’nın en küçük oğlu Uğur Tatlıcı, 24 Mart 2020 tarihinde Tereke Mahkemesi Hakimliği’ne annesi Nurten Tatlıcı ile birlikte sunduğu teklifinde, İstanbul Zincirlikuyu’daki Tat Towers isimli ikiz iş kulelerinin, Corona virüsü (COVID-19) ile mücadelede kullanılmak üzere, Sağlık Bakanlığı’nın hizmetine sunulmasını teklif etmiş; ayrıca yine tereke mahkemesi kontrolünde Tat Towers binalarında muhafaza altına alınan ve büyük bir kısmı Nurten Tatlıcı ve Uğur Tatlıcı’ya ait olan 500’de fazla çok değerli tablo ve antika objenin de derhal satışa çıkarılarak elde edilecek gelirin, masraf ve vergileri düşüldükten sonra, tamamının Korona virüs salgıyla mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığımıza bağışlanması talebini diğer mirasçılara sunulmak üzere mahkeme hakimliğine iletmişti. (Ayrıntılı bilgi için lütfen bakınız: “Tat Towers Corona Virüs ile Mücadelede Kullanılsın” haberi).

Aradan bir ay (30 gün) geçti ama diğer mirasçılardan “ne bir ses, ne de bir nefes” çıktı…

Haber ekibimizin araştırmaları, aradan geçen bir aylık süre içerisinde, Uğur ve Nurten Tatlıcı’nın yaptığı insani amaçlı bu tekliflerine ve Corona virüs salgınına karşı mücadelede çok önemli bir hizmet verilmesini sağlayabilecek bu önemli adıma diğer mirasçılardan “ne ses, ne de nefes” çıkmadığını göstermekte…

Şimdi, konuyla ilgili son bir aylık gelişmeleri kısaca okurlarımız ve kamuoyunun bilgisine sunalım:

24 Mart 2020

Uğur ve Nurten Tatlıcı’nın müracaatıyla, İstanbul Zincirlikuyu’da şehrin ana arterleri ve önemli ulaşım yolları üzerinde bulunan binlerce metrekarelik kapalı alanı yanında 8 katlı kapalı otoparka sahip TAT TOWERS’ın, Corona (Covid-19) salgınıyla mücadelede kullanılması amacıyla 31 Mayıs 2021 tarihine kadar TC Sağlık Bakanlığı’na tahsis edilmesi; ayrıca Tat Towers’da muhafaza edilen ve büyük bir çoğunluğu Uğur ve Nurten Tatlıcı’nın mülkiyetinde olmasına rağmen tereke mahkemesi kontrolünde tutulan 500 adeti aşkın tablo ve değerli objenin de ivedilikle satışa çıkarılıp, satıştan elde edilecek net gelirin TC Sağlık Bakanlığına bağışlanmasını talep eden dilekçe, 24 Mart 2020 tarihinde İstanbul 2. Sulh Hukuk Hakimliğinde görülen 2015/55 nolu Tereke Dosyasına sunulmuş ve diğer mirasçıların muvafakatlarının ivedi alınması talep edilmiştir.

28 Mart 2020

Uğur ve Nurten Tatlıcı’nın Corona virüs salgınına karşı mücadelede önemli bir hizmet sunma potansiyeline sahip Tat Towers’ın Sağlık Bakanlığımıza tahsis edilmesi teklifi, basında çıkan haberlerde de yer almış, Milliyet, Takvim ve Finans Gündem gazeteleri konuya sayfalarında yer vermiştir.

29 Mart 2020

Sabah Gazetesi’nde, İstanbul 2. Sulh Hukuk Mahkemesi Hakimliği’ne yapılan bu insani amaçlı teklifin detaylarını açıklayan bir kamuoyu duyurusu, Uğur Tatlıcı imzasıyla yayımlanmıştır.

30 Mart 2020

Diğer mirasçılardan hiçbir ses çıkmaması üzerine, tereke mahkemesi olan İstanbul 2. Sulh Hukuk Mahkemesi Hakimliği’ne, yeni bir dilekçe sunulmuş ve söz konusu mirasçılar Mehmet Tatlıcı, Ahmet Tatlıcı, Salih Ziya Tatlıcı (Titiz) ve Bedriye Kamer Tatlıcı’ya 24 Mart 2020 tarihli dilekçe hatırlatılmış, kendilerine ve tereke yönetimine acilen tebliğ edilmesi talep edilmiştir. Konuyla ilgili dosyada, 29 Mart 2020 tarihli Sabah Gazetesinde yer alan kamuoyu duyurusuna da yer verilmiştir.

6 Nisan 2020

Diğer mirasçılardan yine hiçbir cevap gelmemesi nedeniyle, İstanbul 2. Sulh Hukuk Mahkemesine yeni bir dilekçe daha (3. defa) sunularak, 24 Mart 2020 tarihli ilk dilekçe hatırlatılmış, diğer mirasçılara ve tereke yönetimine acilen tebliğ edilmesi talep edilmiştir…

8 Nisan 2020

Türkiye’de Corona virüs salgınından enfekte olan ve hayatını kaybeden vatandaşlarımınız sayısının her geçen gün artmasına rağmen, iki haftalık süre içinde söz konusu mirasçılardan ve tereke yönetiminden hiçbir cevap gelmemesi nedeniyle, konunun aciliyetine ve kamu yararına dikkat çekmek amacıyla, İstanbul 2. Sulh Hukuk mahkemesinin Tereke dosyasına yeni bir dilekçe daha sunularak, 24 Mart 2020 tarihli ilk dilekçe bir kez daha (toplamda 4. defa) hatırlatılmış; diğer mirasçılara ve tereke yönetimine tebligat çıkarılması, 24 Mart 2020 tarihli dilekçede detayları verilen ve 30 Mart 2020 ve 6 Nisan 2020 tarihli dilekçelerde tekrar edilen taleplerin önemi ve aciliyetine binaen diğer mirasçıların cevaplarını ve bu konuda muvafakatlarının olup olmadığını 2 iş günü içerisinde bildirmelerinin ihtar edilmesi talep edilmiştir. Ayrıca diğer mirasçılara ve tereke yönetimine tebligat yapılabilmesi için tereke dosyasına gider avansı yatırılmıştır.

13 Nisan 2020

Hem diğer mirasçılardan hala “ses-seda çıkmamasına”, hem de 8 Nisan’da UYAP üzerinden yapılan müracaata, UYAP kayıtlarında Mahkeme tarafından çıkarılan her hangi bir tebligat görülememesi üzerine, Mehmet Tatlıcı, Ahmet Tatlıcı, Salih Ziya Tatlıcı (Titiz) ve Bedriye Kamer Tatlıcı isimli söz konusu mirasçılara ve avukatlarına ve de bilgi için tereke yöneticilerine ayrı ayrı Noter üzerinden ihtarnameler gönderilmiş; konunun aciliyeti ve kamu yararı sebebiyle 24 Mart 2020 tarihli dilekçe içeriği konusunda diğer mirasçıların cevaplarını ve muvafakatları olup olmadığını, tereke mahkemesine 3 işgünü içerisinde bildirmeleri talep edilmiştir.

15 Nisan 2020

13 Nisan 2020 tarihinde Noter’den diğer mirasçılar Mehmet Tatlıcı, Ahmet Tatlıcı, Salih Ziya Tatlıcı (Titiz) ve Bedriye Kamer Tatlıcı’ya ve avukatlarına, ayrıca bilgi için de tereke yöneticilerine yollanan tebligatların barkod sorgularından, tüm bu tebligatların 14 ve 15 Nisan 2020 tarihlerinde muhataplarına ulaştığı tespit edilmiştir.

17 Nisan 2020

Uğur Tatlıcı’nın avukatları tarafından Sağlık Bakanlığı, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’ne sunulan bir dilekçe ile aradan geçen süredeki gelişmeler bildirilmiş; konuyla ilgili olarak Tereke mahkemesine İstanbul – Zincirlikuyu da bulunan Tat Towers’ın Corona (Covid-19) salgınıyla mücadele amacıyla geçici olarak Sağlık Bakanlığının kullanımına bilabedel tahsis edilmesi ve Tat Towers’da bulunan 500 adedi aşkın tabloların derhal satışa çıkarılarak, satıştan elde edilecek gelirinin corona virüs salgını sebebiyle Sağlık Bakanlığı’na bağışlanması konularında birçok kez başvuru yapıldığı ve 29 Mart 2020 tarihli Sabah Gazetesi’nin 12. sayfasında Uğur Tatlıcı tarafından bu konuda kamuoyu duyurusu yayımlandığı ilgili dilekçede açıklanmıştır.

Yüzbinlerce vatandaşımız Corona virüse yakalanmış ve 2600’ü de hayatını kaybetmiş ama…

Yukarıda detaylarını aktardığımız bütün bu gelişmelere ve çok sayıda dilekçe ve ihtarname ile hatırlatmalara rağmen, Mehmet Tatlıcı, Ahmet Tatlıcı, Salih Ziya Tatlıcı (Titiz) ve Bedriye Kamer Tatlıcı’dan bir aydır ses-seda çıkmaması oldukça düşündürücüdür…

Zira kendileri daha önce de Uğur ve Nurten Tatlıcı tarafından hayır amaçlı yapılan benzer tekliflere karşı da (sadece bir keresinde Bedriye Kamer Tatlıcı olumlu cevap vermişti) aynı ilgisiz tavırlarını sürdürmüşlerdi.

Burada üzücü olan ve insan vicdanını sızlatan nokta, her geçen gün artan vaka ve can kaybı sayısına rağmen söz konusu mirasçıların bitmek bilmez bu husumetlerini bir kez olsun bir kenara bırakamamalarıdır. Corona virüs salgınına karşı çok önemli bir hizmet verebilecek Tat Towers ile burada tutulan yüzlerce değerli tablo ve antika eserin satışından gelebilecek çok önemli bir kaynak da maalesef bir türlü değerlendirilememektedir.

Zira, tereke mahkemesinin ilgili adımları atması için Mehmet Tatlıcı, Ahmet Tatlıcı, Salih Ziya Tatlıcı (Titiz) ve Bedriye Kamer Tatlıcı isimli bu mirasçıların onayı gerekmektedir. Ancak aradan geçen bir ay içinde söz konusu mirasçılar hiçbir cevap vermemişlerdir ve cevap vermemeye de devam etmektedirler…

Geçmişte de benzer bir tavır sergilemişlerdi

Geçmişte önlerine konulan hayır amaçlı tekliflerin arasında, örnegin 13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa’daki Soma Maden Kazasında hayatını kaybeden vatandaşlarımızın geride kalan eşleri ve çocuklarına destek olunması ile yine ülkemizde ve dünyada hayır ve insani yardım amaçlı çalışan ve aralarında Kızılay, Lösemili Çocuklar Vakfı, Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı, Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği, Darülaceze Vakfı, Mehmetçik Vakfı, Şehit Aileleri Derneği, TEMA Vakfı, Altı Nokta Körler Derneği, Türk Eğitim Vakfı, Türk Kalp Vakfı, Türk Böbrek Vakfı, Türkiye Kanserle Savaş Vakfı ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF’in bulunduğu çok sayıda kuruma destek sağlanması gibi insani teklifler, maalesef her seferinde yukarıda ismi geçen mirasçılar tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden reddedilmişti… (Bu konuda ayrıntılı bilgi için lütfen bakınız: “Mehmet Tatlıcı, Hayır Amaçlı Teklife ‘HAYIR’ dedi…” ; “Bağış Teklifine Cevap Bile Vermediler” ; “SOMA’ya da mı HAYIR?” haberleri).

Yukarıda okurlarımızın bilgisine sunduğumuz geçen bir aylık süreçte, diğer mirasçıların bütün bu “sessizliğine” rağmen, bu konudaki tek olumlu gelişme, tereke yöneticilerinin konuya ilişkin cevabı oldu:

Tereke Yönetimi cevap verdi…

Rahmetli işadamı Mehmet Salih Tatlıcı’nın tereke davasına bakan İstanbul 2. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından atanan resmi tereke yöneticileri İbrahim Bülbül ile Kadir Özgen, Uğur ve Nurten Tatlıcı tarafından yapılan teklifi cevaplayarak, Tat Towers’ın Sağlık Bakanlığı’na tahsisi ve buradaki tabloların satışa çıkarılarak, satıştan elde edilecek gelirin Corona virüs salgınıyla mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığı’na bağışlanmasına yönelik teklife diğer mirasçıların muvafakati ve Bakanlığın da kabul etmesi halinde bütün bunların hayata geçirilmesi hususunun tereke mahkemesinin takdiri olduğunu belirterek, kendilerinin bu konuda bir görüş bildirmelerinin uygun olmadığını beyan etmişlerdir…

Bu esasen olumlu bir gelişmedir; en azından rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın terekesini yönetmekten sorumlu iki resmi görevli özetle, “diğer mirasçılar ve Sağlık Bakanlığı konuya olumlu cevap verirse bizim için bir sorun yoktur, bu konuda karar mercii İstanbul 2. Sulh Hukuk Mahkemesi Hakimliği’dir” diyebilmişlerdir…

Gelişmeleri okurlarımız ve kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz…

Gerçekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top