Mehmet Tatlıcı’nın Siyasi Bağlantıları

mehmet-tatlicinin-siyasi-baglantilari.jpg

Haber merkezimizin yaptığı araştırmalar, Mehmet Tatlıcı’nın siyasi hayatta öne çıkan isimlerin yakınlarıyla ticari ortaklık ilişkisi içinde olduğuna dikkat çekmekte. Araştırmalarımız, Mehmet Tatlıcı’nın, eski bakanlardan Çevre ve Ormancılık Bakanı OSMAN PEPE’nin oğlu MEHMED HALİD İSMAİL PEPE ve MUSTAFA TALHA PEPE ile ortak olduğunu göstermekte.

Mehmet Tatlıcı ve Osman Pepe’nin oğullarının ortaklığı

Rahmetli işadamı Mehmet Salih Tatlıcı’nın ilk evliliğinden dünyaya gelen oğullarından Mehmet Tatlıcı, eski Çevre ve Ormancılık Bakanlarımızdan Osman Pepe’nin oğulları, Mehmed Halid İsmail Pepe ve Mustafa Talha Pepe ile yolu, Mehmet Tatlıcı’nın kurucusu olduğu Tatlıcı Gayrimenkul isimli şirkette kesişti.

Osman Pepe’nin siyasi hayatı

Çevre ve Ormancılık Eski Bakanı Osman Pepe, siyasi hayattaki uzlaşmacı tutumu ve çevresine saygılı kişiliğiyle sadece siyaset sahnesinde değil, Kocaeli ve çevresinde sevilen bir milletvekili olarak da dikkat çekmişti. Aslen Trabzon doğumlu olan Osman Pepe, daha sonra askerlik görevini yedek subay olarak yapmış olduğu Kocaeli’ye yerleşerek aktif siyaset hayatına yine bu ilimizde atılmıştı.

1995 yılında Fazilet Partisi’nden Kocaeli milletvekili seçilerek Meclis’e giren Pepe, 1999 genel seçimleriyle birlikte bir kez daha Fazilet Partisi’nden milletvekili olmuştu. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucuları arasında yer alan Osman Pepe, 2002 yılında AKP’den Kocaeli milletvekili seçilerek siyasi hayatını sürdürmüş; Abdullah Gül’ün başbakan olduğu 58. Hükümette Orman Bakanı ve Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan 59. Hükümette de Çevre ve Orman Bakanı olan Osman Pepe, son olarak 2007 genel seçimlerinde AK Parti Kocaeli milletvekili olarak tekrar meclise girmiş ve 2011 yılından itibaren de aktif siyaseti bırakmıştı.

Mehmet Tatlıcı’nın şirketi ile Osman Pepe’nin oğullarının şirketi ortak oldu

Mehmet Tatlıcı’nın ortak olduğu Mehmed Halid İsmail Pepe, eski bakanlarımızdan Osman Pepe’nin dört çocuğundan biridir. Aile şirketlerinde, babası Osman Pepe ve kardeşleriyle birlikte çalışan Mehmed Halid İsmail Pepe, kardeşi Mustafa Talha Pepe ile birlikte 2008 yılında önce Kar Rota İnşaat isimli bir şirket kurmuşlar ve daha sonra da, Mehmet Tatlıcı’nın (sahibi olduğu ve 2011 yılında sekreteri Serap Durmuş ile birlikte kurmuş oldukları) Tatlıcı Gayrimenkul isimli şirketine %50 hisse oranında ortak olmuş ve Tatlıcı Gayrimenkul’un yeni hissedarları da, Mehmet Tatlıcı, Mehmed Halid İsmail Pepe, Serap Durmuş ve Kar Rota İnşaat Limited Şirketi olarak belirlenmişti.

Mehmet Tatlıcı’nın, eski bakan Osman Pepe’nin oğullarıyla ortaklığı gazetelere haber olmuştu

Mehmet Tatlıcı ile eski bakanlardan Osman Pepe’nin oğlu Mehmed Halid İsmail Pepe ve aynı zamanda onun da kardeşi Mustafa Talha Pepe ile ortak oldukları Kar Rota İnşaat şirketi üzerinden kurmuş oldukları bu ortaklık, zamanın gazetelerine de haber olmuştu. (Lütfen bakınız: 3 Aralık 2011 tarihli Milliyet Gazetesi).

Ortaklık fazla sürmedi

Ancak, Mehmet Tatlıcı ve sekreteri Serap Durmuş ile eski bakanlarımızdan Osman Pepe’nin oğulları Mehmed Halid İsmail Pepe ve Mustafa Talha Pepe aralarındaki bu ortaklık -en azından resmi anlamda- fazla uzun sürmemiş; 2011 yılı Kasım ayında Mehmet Tatlıcı’nın sahibi olduğu Tatlıcı Gayrimenkul üzerinden kurulan bu ortaklık, 2012 yılı Mayıs ayında, Mehmed Halid İsmail Pepe ve Kar Rota İnşaat şirketlerinin hisselerini tekrar Mehmet Tatlıcı ve Serap Durmuş’a devretmeleriyle sona ermişti.

Eski bakanlarımızdan Osman Pepe’nin, Mehmet Tatlıcı ile ortak olan oğulları Mehmed Halid İsmail Pepe ile Mustafa Talha Pepe’nin de, sahibi oldukları Kar Rota İnşaat isimli şirketlerini 2017 yılı sonlarında bir başka siyasetçi, Ekrem Eray Arda’ya devretmeleri söz konusu olmuştu.

Taraflı tarafsız herkesin yeni nesil bir siyasetçi portresi olarak değerlendirdiği ve hakkında olumlu yorumlar yaptığı olan işadamı Ekrem Eray Arda, İstanbul Çekmeköy Belediyesi Meclis üyesidir ve 2019 yılından beri Demokrat Parti İstanbul İl Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

 

Gerçekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top