Tat Towers Dökülüyor

tat_towers_dokuluyor_h372.png

İstanbul Zincirlikuyu’daki Tat Towers, rahmetli işadamı Mehmet Salih Tatlıcı’nın hiç kredi kullanmadan, tamamen kendi sabrı, azmi ve emeği ile ürettiği bir eserdi. Ancak, teyzesinin kızıyla yaptığı ilk evliliğinden olma oğulları ve torunlarının, merhumun vefatından sonra anlamsız bir kin ve nefretle sürdürdükleri miras davaları yüzünden senelerdir bilinçli bir şekilde atıl tutuldu.

İstanbul Zincirlikuyudaki Tat Towers, rahmetli işadamı Mehmet Salih Tatlıcı’nın hiç kredi kullanmadan, tamamen kendi sabrı, azmi ve emeği ile ürettiği bir eserdi. Ancak, teyzesinin kızıyla yaptığı ilk evliliğinden olma oğulları ve torunlarının, merhumun vefatından sonra anlamsız bir kin ve nefretle sürdürdükleri miras davaları yüzünden senelerdir bilinçli bir şekilde atıl tutuldu.

Bunda, tüm uyarılara rağmen gerekli önlemleri almayan ve atılması gereken adımları ağırdan alan tereke yöneticilerinin sorumluluğu büyüktür…

Şehrin göbeğindeki bu görkemli iş kuleleri tüm bu ihmaller yüzünden artık yavaş yavaş dökülmeye başladı…

Geçtiğimiz 1 Mayıs’ta polisle göstericiler arasındaki sokak çatışmaları sırasında, Tat Towers binalarına sığınan yaklaşık 200 kişinin neden olduğu hasarlar da bütün bunların üstüne tuz-biber ekti…

Bu yüzden tereke yöneticileri hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ikinci bir suç duyurusunda bulunuldu.

Haberimizde tüm bu gelişmeleri değerlendireceğiz…

BABALARININ VASİYETNAMESİNİ BEĞENMEYİP DAVA AÇAN “HAYIRLI” EVLATLAR
Rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın, henüz hayattayken yapımını tamamen kendi kaynaklarıyla karşılayarak büyük bir emek ve özveriyle inşa ettiği Tat Towers, merhum işadamının vasiyetnamesinde emrettiği hususları beğenmeyen ilk evliliğinden olan çocukları ve torunlarının açtığı davalar sonucunda, Mart 2009’dan beri Tereke Mahkemesi’nce yönetilmeye başlanmıştı.

Tereke Mahkemesi de, merhum işadamından kalan diğer taşınmazlarla birlikte Tat Towers’ın yönetimi için Resmi  Tereke Yöneticileri avukat İbrahim Bülbül ve serbest muhasebeci mali müşavir  Kadir Özgen’i 10 Ocak 2010’dan itibaren görevlendirmişti.

TAT TOWERS’IN ATIL KALMASI İÇİN ELLERİNDEN GELENİ YAPTILAR, YAPMAYA DA DEVAM EDİYORLAR
Merhumun “abla” diye hitap ettiği teyzesinin kızıyla yapmak zorunda kaldığı ilk evlilikten olan çocukları, Tat Towers binalarının “depreme dayanıksız” olduğunu iddia ederek kiraya verilmesine karşı çıkmışlardı.

Bununla beraber yine sadece kendilerinden beklenebilecek bir çelişkiyle de, bu binaların deprem raporu için gerekli araştırmanın yapılmasına izin vermemişlerdi.

Yani bir yandan bu binalar depreme dayanıksız diyor, diğer yandan da binaların gerçekten depreme dayanıksız olup-olmadığının araştırılmasına karşı çıkıyorlardı. (Bkz. “Mehmet Tatlıcı Oyununu Nasıl Oynuyor?”  haberi)

TEREKE YÖNETİCİLERİ DE BÜTÜN BU OYUNLARI OTURDUKLARI YERDEN SEYREDİYORLAR
Bu oyun hala bu şekilde oynanmaya devam edilmekte, tereke yöneticileri de diğer mirasçılar Uğur ve Nurten Tatlıcı’nın tüm uyarılarına karşın yakın zamana kadar bir türlü gerekli önlemleri alamamışlar ve binaların deprem araştırmasının yapılmasını sağlayamamışlardır.

MAHKEME VE BAKANLIĞA VERİLEN DİLEKÇELER
Bu nedenle, Tat Towers’ın deprem incelemesinin yapılması için hem tereke mahkemesi olan İstanbul 2. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne, hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gerekli uyarılar Uğur ve Nurten Tatlıcı’nın avukatları tarafından yapılmıştı. (Bkz. “Mahkeme’ye -Tat Towers İnceletilsin- Dilekçesi” ve “Bakanlığa -Tat Towers’ı İnceleyin- Dilekçesi” haberleri)

ISTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ‘NE VERİLEN “ÖNLEM ALIN” DİLEKÇESİ
Ayrıca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne de Tat Towers’ın olası bir depremde yıkılma tehlikesine karşı, çevreye ve insanlara zarar vermemesi açısından gerekli önlemlerin alınması için, yine Uğur ve Nurten Tatlıcı’nın avukatları tarafından gerekli müracaatlar yapılmıştı. (Bkz. “Belediye’ye ‘Tat Towers için önlem alın’ dilekçesi” haberi)

TEREKE KÖTÜ YÖNETİLDİĞİ İÇİN BORCU 6.000.000 LİRAYI AŞTI
Tüm bu gelişmelerin yanında, terekenin iyi yönetilememesi ve Tat Towers’ın yıllardır bu şekilde atıl tutulmasının terekeye getirdiği büyük bir maddi yük de söz konusudur. Bu yüzden rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı terekesinin borcu günden güne büyümüş ve 6.000.000 lirayı aşmıştır. (Bkz. “Tereke Gelirleri, Giderlerini Karşılayamıyor” haberi)

ESKİ HAKİMLER HSYK’YA, TEREKE YÖNETİCİLERİ DE SAVCILIĞA ŞİKAYET EDİLDİ
Bütün bu nedenlerden dolayı, rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’ya hastalığında ve sağlığında tam 43 yıl hayat arkadaşı olan ikinci eşi Nurten Tatlıcı ile bu evlilikten dünyaya gelen oğulları Uğur Tatlıcı, merhum işadamının terekesini iyi yönetemedikleri, terekeyi ve devleti zarara uğrattıkları gerekçesiyle, tereke mahkemesinin eski hakimlerini HSYK’ya (Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu) ve halen tereke yöneticiliğine devam etmekte olan İbrahim Bülbül ve Kadir Özgen’i de görevi kötüye kullanmaktan İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na Şikayet etmişlerdi. (Bkz. “Eski Hakimler HSYK’ya Şikayet Edildi” ve “Tereke Yöneticileri Savcılığa Şikayet Edildi” haberleri)

TEREKE YÖNETİCİLERİNİN SON DİLEKÇESİ VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Tereke yöneticileri avukat İbrahim Bülbül ve serbest muhasebeci mali müşavir Kadir Özgen’in tereke mahkemesi olan İstanbul 2. Sulh Hukuk Mahkemesi Hakimliği’ne sundukları 5 Haziran 2014 tarihli dilekçede yazılanlara göre Tat Towers’ın son durumu gerçekten içler acısıdır:

  • 1 Mayıs 2014 tarihinde Tat Towers çevresinde meydana gelen toplumsal hareketlerde güvenlik güçlerinden kaçan yaklaşık 200 kişilik bir grup gösterici sığınmak amacıyla Tot Towers’a girmek isterken, ön cephedeki döner giriş kapısını zorlamaları sonucunda kapının iki kanadının camları iki yerden kırılmış…
  • 9 Mayıs 2014 tarihinde 1. Bodrum katta fuaye altındaki bir bölümün yaklaşık 15×4 metre ebadındaki asma tavanı çökmüş…
  • 13 Mayıs 2014 tarihinde Tat Towers’ın arka cephesindeki zeminde muhtemelen altta meydana gelen boşalmaya bağlı olarak meydana gelen çökme ve yarılma sonucunda, zeminin karo taşlarında hasar meydana gelmiş…

Tereke yöneticilerinin bu dilekçedeki diğer beyanlarına göre ise, Tat Towers’da yıpranmaya bağlı olarak başka bozulmalar daha meydana gelmekte olup, bu hasarların tespiti için mahallinde keşif yapılması gerekmekteymiş…

TAT TOWERS GÖZ GÖRE GÖRE ÇÜRÜMEYE TERK EDİLMİŞTİR
İşte rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın büyük bir emek, sabır ve özveriyle inşa ettiği Tat Towers, bu şekilde göz göre göre çürümeye terkedilmesi sonucunda artık yavaş yavaş çökmeye, dökülmeye başlamıştır.

UĞUR TATLICI: “TAT TOWERS DEPREME DAYANIKSIZSA DERHAL YIKILMALIDIR”
Bütün bu nedenlerden dolayı merhum işadamının en küçük oğlu Uğur Tatlıcı da haklı olarak, Tat Towers için bir an önce gerekli deprem incelemesi yapılsın, depreme dayanıksızsa da çevreye ve insanlara zarar vermemesi için gerekli önlemler alınarak derhal yıkılsın demektedir. (Bkz. “Uğur Tatlıcı: ‘Depreme Dayanıksızsa Derhal Yıkılmalıdır” haberi)

TAT TOWERS’IN ÇÜRÜMEYE TERKEDİLMESİNİN SORUMLULARI KİMLERDİR?
Bunda başta, rahmetli babalarının vasiyetine ve geride bıraktıklarına karşı etmediklerini bırakmayan Mehmet Tatlıcı, Ahmet Tatlıcı ve rahmetli Ali Tatlıcı’nın çocuklarından Salih Ziya Tatlıcı’nın büyük bir sorumluluğu vardır.

Çünkü, merhum Mehmet Salih Tatlıcı vasiyetnamesinde, kendisini ölümle tehdit eden ilk evliliğinden oğulları Ahmet ve Ali Tatlıcı’yı mirasından ıskat etmiş, diğer oğlu Mehmet Tatlıcı ile torunlarının mirasından saklı payları oranında yararlanmalarını istemişti. Rahmetli işadamı, kendisine hastalığında ve sağlığında tam 43 yıl hayat arkadaşı olan ikinci eşi Nurten Tatlıcı ile bu evlilikten dünyaya gelen en küçük oğlu Uğur Tatlıcı’ya ise mirasının kalan kısmını bırakmıştı.

İşte bu yüzden, rahmetlinin ikinci eşi ile en küçük oğlu Uğur Tatlıcı, Tat Towers dahil tüm taşınmaz varlıkların paylaşımı noktasında, Mehmet Tatlıcı ile diğer mirasçılara “size bu taşınmazlardan sadece ve sadece saklı payınız oranında, o da para dışında bir şey vermiyoruz” deme hakkına sahiptirler.

“BANA YAR OLMAYAN, BAŞKASINA DA YAR OLMASIN” DİYE YAPIYORLAR
Bu gerçeği çok iyi bilen Mehmet Tatlıcı ve diğer mirasçılar “bana yar olmayan, başkasına da yar olmasın” kafasıyla Tat Towers’ın hep atıl kalmasını sağlamaya çalışıyor; bir yandan Tat Towers depreme dayanıksız derken, öte yandan deprem araştırmasının yapılmasını engelliyor; Tat Towers depreme dayanıksızsa derhal yıkılsın talebine de karşı çıkıyor ve hatta, Tat Towers’ın kira ve reklam geliri elde etmesini de istemiyorlar. (Bkz. “Tat Towers’a 1.000.000 TL’lik Reklam Teklifi” haberi)

Çünkü biliyorlar ki, buradan kendilerine pek bir şey gelmeyecek…

MEHMET TATLICI VE DİĞER MİRASÇILAR TAT TOWERS’IN ÇÜRÜMEYE TERK EDİLMESİNİ İSTİYORLAR
Tüm bu nedenlerle Mehmet Tatlıcı ve diğer mirasçılar Tat Towers’ın yıllarca atıl kalmasını sağladılar, şimdi de çürümeye terk edilmesi için ellerinden geleni yapıyorlar.

Tereke yöneticileri de yıllardır oynanan bu oyunu “her nedense” sadece seyrettiler.

Tat Towers’ın artık yavaş yavaş dökülmeye başlamasında tereke mahkemesinin eski hakimleriyle, halen görevlerini sürdürmekte olan resmi tereke yöneticilerinin de sorumluluğu vardır.

Çünkü Uğur ve Nurten Tatlıcı’nın yıllardır yaptıkları uyarılara, mahkemeye sundukları dilekçelere rağmen, Tat Towers’ın deprem incelemesinin yapılması için gerekli adımları zamanında atmamış, deprem testlerini yaptırmamışlardır.

Bunun neden yapılmadığını bizler anlayamıyoruz, ama bunun açıklamasını yapmak zorunda olanlar ise, resmi tereke yöneticilerinden başkası değildir.

Tereke yöneticileri sanki kendilerine Tat Towers’la ilgili bütün bu uyarılar yapılmamış gibi şimdi kalkıp da tereke mahkemesinin şu anki hakimliğine, “Tat Towers’da yıpranmaya bağlı olarak başka bozulmalar daha meydana gelmekte olup, bu hasarların tespiti için mahallinde keşif yapılması gerekmekte” diye müracaatta bulunmaktadırlar.

Tereke yöneticilerinin bütün bunları neden bu şekilde yaptıklarını anlamak gerçekten güçtür, muhakkak bir “sebebi” vardır. Ama yukarıda da belirttiğimiz gibi bunun sorumlusu kendileridir ve kamuoyuna bütün bunları açıklamak zorundadırlar.

TAT TOWERS’TA 1 MAYIS İÇİN GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMADI
1 Mayıs’ta İstanbul’da gösteriler ve çatışmalar olacağını aklı başında herkes bilirken, Tat Towers’ın güvenliği için daha önceden gerekli önlemlerini almayarak, binalara giren göstericilerin yarattığı hasarın sorumlusu olarak da yine tereke yöneticileri ön plana çıkmaktadır.

Şimdi tereke mahkemesi hakimliğine verdikleri dilekçede, binalarda hasar oluştu derken, acaba bir nebze bile olsa bunda sorumlu olduklarının farkında değiller mi?

TEREKE YÖNETİCİLERİ HAKKINDA İKİNCİ SUÇ DUYURUSU DA YAPILDI
Bu gelişmelerden sonra tereke yöneticilerinin haklarında, gerek 1 Mayıs’taki olaylardan önce gerekli önlemleri almamaları, gerekse bina içinde Mayıs ayı başlarında yaşanan çökme ve dökülmeye bağlı hasarlar oluşmadan önce gerekli bakımları yaptırmamalarından dolayı, yeni bir suç duyurusunda bulunulmuştur.

Rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın en küçük oğlu Uğur Tatlıcı’nın avukatları tarafından, tereke resmi yöneticileri İbrahim Bülbül ve Kadir Özgen hakkında, 13 Haziran 2014 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda özetle şu hususlara dikkat çekilmiştir:

Tereke yöneticileri, Tat Towers isimli taşınmazda güvenlik önlemleri almayarak binanın zarara uğramasına ve murislerin mağduriyetine sebebiyet vermişlerdir ve Tat Towers isimli binanın bakımı için gerekli özeni göstermemişlerdir.

Bu yüzden, tereke yöneticileri hakkında TCKnın 53. maddesinin tatbik edilerek Tereke Yöneticiliği sıfatlarına son verilmesine karar verilmesini arz ve talep etmekteyiz.

TAT TOWERS’I İNŞA EDEN MERHUM MEHMET SALİH TATLICI BUNLARI HAK ETMEMİŞTİ
Burada esas üzücü olan ise, yapımına büyük bir emek ve sabırla bu kadar önem vermiş başarılı bir işadamı olan rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın bu eserine karşı gösterilen bu ilgisizlik ve ihmaller dizisidir…

Bunda, başta merhumun teyzesinin kızıyla ilk evliliğinden olan kendi öz oğulları ve torunlarının yaptıkları olmak üzere, geride bıraktığı mirası yönetmekle yükümlü kılınan resmi tereke yöneticilerinin ihmalleri de büyük bir rol oynamıştır.

Şimdi hepsi birden yarattıkları bu tabloyla ne kadar övünseler azdır…

Haberimizin ilişiğinde okurlarımız ve kamuoyunun bilgisine sunduğumuz belge ve fotoğraflar da, tüm bu ihmallerin ve bunun sonucunda rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın görkemli eseri Tat Towers’ın dökülmeye başladığının kanıtlarıdır.

Gerçekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top