Tat Towers’a 1.000.000 TL’lik Reklam Teklifi

tat_towersa_1000000_tllik_reklam_teklifi_h323.jpg

Yıllardır şehrin en merkezi yerinde atıl bir halde duran ve depreme dayanıksızsa derhal yıkılması talep edilen TAT TOWERS için tereke mahkemesine, binaların dış cephesinin reklam amaçlı olarak kullanımı yönünde bir teklif verildi. Tatlıcı Gerçekleri olarak, tereke davasına bakan mahkemenin son celsedeki bazı kararlarını ve sonuçlarını okurlarımızla paylaşmak istedik.

Rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı vefatından yıllar önce yazdığı vasiyetnamesinde, mirasının nasıl paylaşılacağını çok net bir şekilde açıklamıştı. Ancak, teyzesinin kızıyla yaptığı ilk evliliğinden olan çocukları ve onların mirasçıları, merhum babalarının vasiyetnamesinde emrettiği hususları beğenmeyip, daha fazlasını elde etme amacıyla buna karşı tereke (miras) tespiti ve vasiyetnamenin iptali davaları açtılar. Bu davalar halen devam etmekte. 

Tereke nasıl yönetiliyor?
Tereke davasına bakan İstanbul 2. Sulh Hukuk Mahkemesi, Tereke’nin yönetimini, yani merhum Mehmet Salih Tatlıcı terekesinde yer alan bütün gayrımenkullerin gelir ve gider yönetimlerini tereke yöneticilerine vermiştir.  

Tereke’de taşınmazlar nasıl değerlendiriliyor?
Tereke kapsamında yer alan merhum Mehmet Salih Tatlıcı’nın gayrımenkullerinin büyük bir çoğunluğu kiradadır. İstanbul Zincirlikuyu’da yıllardır atıl bir halde duran ve emlak uzmanlarının yılda 30.000.000 USD kira geliri potansiyeline sahip olarak gördüğü Tat Towers binaları ile arsa olan diğer taşınmazlar ise terekeye kira geliri getirmeyen taşınmazlar arasında yer almaktadır. 

Tereke gelirleri, giderlerini karşılayabiliyor mu?
Terekenin gelirleri, giderlerini karşılayamamakta ve bu yüzden de merhum Mehmet Salih Tatlıcı, yaşamı boyunca çalışıp çabalayarak sahip olduğu çok sayıda taşınmazı geride bırakmasına rağmen, bugün maalesef mezarında borçlu yatmaktadır. 

Tereke’nin borçlu olmasının nedeni: TAT TOWERS
Aslında terekenin kiraya verilmiş taşınmazlardan elde ettiği kira gelirleri, bu taşınmazların giderlerini karşılamaktadır. Ancak, bu gelirler, kiraya verilemeyen Tat Towers’ın giderlerini ise ayrıca karşılamaya yetmemektedir. Çünkü yıllardır bu şekilde atıl bir halde bekletilen ve depreme dayanıksızsa da derhal yıkılması gereken Tat Towers’ın Şişli Belediyesi’ne büyük bir emlak vergisi borcu bulunmaktadır ve bu borç binaların atıl tutulduğu ve yıkımın gerçekleştirilmediği her yıl artarak daha da büyümektedir.  Sonuçta da terekenin gelirleri, giderlerini karşılayamamaktadır. 

Tat Towers’ın Şişli Belediyesi’ne Borcu Ne Kadar?
Tat Towers’ın Kasım 2013 itibariyle Şişli Belediyesi’ne birikmiş borcu yaklaşık 2 milyon 250 bin liradır (2.250.000 Türk Lirası). Ancak ödenmesi gereken borç ise bunun çok üzerindedir. Çünkü bu borç, yeniden değerlemeyle birlikte gelecek yıl daha da artacak ve bunun üzerine bir de gecikme faizi eklenecektir.

Tat Towers kiralanamıyor, ama başkaca bir gelir getiremez mi?
Getirebilir ve aslında tereke mahkemesine bu yönde teklifler de geliyor. Örneğin, binaların dış yüzeylerinin reklam amaçlı olarak kullanılması gibi. Şehrin ana ulaşım yolları üzerinde yer alan bu binaların büyüklüğü, çok geniş bir alandan görülebilmesini sağladığı için reklam verenin ve reklam şirketlerinin ilgisini çekmektedir. Binaların dış yüzeyleri reklam uygulamalarına son derece elverişlidir ve bu reklamlar her gün buradan geçmekte olan yüzbinlerce insanın gözü önünde olacaktır.  

Universal Medya’nın Teklifi
Açık hava reklamcılığı yapan Universal Medya firması, Tereke Mahkemesi’nin 5 Kasım 2013 tarihli son duruşmasında, Tat Towers binalarının dış yüzeyindeki reklam uygulamalarına müsait alanları için bir reklam anlaşması teklifi sunmuştur. Bu teklif, birinci yıl için 800.000 Türk Lirası ve ikinci yıl için de 1.000.000 Türk Lirasıdır. 

Tereke mahkemesi ne karar verdi?
Hiç bir geliri olmayan, depreme dayanıksız iddialarına karşılık ekspertizi veya yıkımı bir türlü gerçekleştirilmeyen ve borçları her yıl giderek artan Tat Towers’ın hiç olmazsa giderlerinin tamamını olmasa bile, bugün için önemli bir kısmını karşılayabilecek böyle bir gelirden yararlanması düşünülemez miydi? 

Düşünülebilirdi elbette. Ancak, Tereke Mahkemesi, bu teklifin de yapıldığı 5 Kasım 2013 tarihli son duruşmasında, teklifi hemen karara bağlamadı ve bu konunun davadaki ilgili tarafların beyanından sonra değerlendirilmesine karar verdi.

Tereke mahkemesi kararları hiçbir soruna çözüm getiremiyor
Görüldüğü gibi Tat Towers tereke giderlerini artıran ve gelir-gider dengesini bozan bir unsur olmaya devam etmektedir. Kiralanamıyor, çünkü depreme dayanıksız deniliyor; depreme dayanıksızsa derhal yıkılsın deniyor, o da yerine getirilmiyor; Tat Towers bu atıl hali ile hiç bir işe yaramıyor ve sürekli olarak borç üretiyor… O zaman binalar reklam amacıyla değerlendirilsin diye yılda 1.000.000 liralık bir reklam anlaşması teklif ediliyor, ama buna da şimdilik dursun deniliyor…

Mehmet Tatlıcı ne cevap verdi?
Bu konuda Mehmet Tatlıcı’nın Tereke Mahkemesi’ne avukatları aracılığıyla verdiği 19 Kasım 2013 tarihli beyan, hep olduğu gibi meselelere çözüm getirmekten çok işi yokuşa sürmek noktasında. Cevabını kısa ve öz olarak vermiş Mehmet Tatlıcı gelen bu reklam teklifine: 

1) Tat Towers’ın iç ve/veya dış yüzeylerinin kiraya verilmesine muvafakat etmiyoruz.
2) Kaldı ki olası teklif sahibi firmalardan teklifler toplanmadan gelen ilk teklifin kabulünün doğru olmayacağı ve spekülasyonlara açık olacağı değerlendirilmektedir.

Mehmet Tatlıcı, kendini kamu ihale kurumu gibi görüyor olsa gerek. Zaten Tat Towers’ın kiraya verilmesini istemediğini bu cevabında olduğu gibi, ayrıca her celsede avukatları aracılığıyla beyan eden Mehmet Tatlıcı, burada kendince bir neden de buluyor: “başka firmalardan teklif toplanmadan ilk teklifin kabulünün doğru olmayacağı ve spekülasyonlara açık olacağı” gibi bir gerekçeyle kararının güya altını doldurmaya çalışıyor; sanki teklif edilen yıllık 1.000.000 liranın 10 misli bir teklif gelirse bunu kabul edecekmiş gibi…

Planını kendi eliyle ayyuka çıkardı
Mehmet Tatlıcı, Tat Towers’ın hep atıl kalmasını istiyor: Kiraya verilmesin, dış yüzeyi reklam amaçlı değerlendirilerek gelir de getirmesin istiyor. Bununla da kalmayıp, bir yandan Tat Towers depreme dayanıksız derken, öte yandan depreme dayanıksızsa yıkılsın talebine de karşı çıkarak, “depreme dayanıksız olması sadece kiraya verilmemesi için bir neden oluştursun, fakat binalar yıkılmasın, öyle hiç bir işe yaramadan yerinde dursun, Uğur ve Nurten Tatlıcı rahmetli babamın bu önemli eserinin çürümesine daha fazla dayanamasınlar, masaya otursunlar, böylece hakkımdan fazlasını suya sabuna dokunmadan kolay yoldan alayım” düşünüyor olsa gerek – kendi aklıca.

Bunu, mahkemenin 5 Kasım 2013 tarihinde yapılan son celsesinde de bir kez daha tekrarlamıştı zaten. Mahkeme tutanaklarına da geçen avukatlarının beyanında, “Tat Towers’ın kiraya verilmesi ve depremle ilgili çalışma yapılmasına ilişkin taleplerin hiçbirisine muvafakatimiz yoktur” demişti.

Evdeki hesabının çarşıya uymadığını 5 yıl geçmesine rağmen henüz fark etmeyen Mehmet Tatlıcı’nın ne zaman gerçekleri görmeye ve kabullenmeye başlayacağını Tatlıcı Gerçekleri ekibi olarak çok merak etmekteyiz. 
 
Peki neden böyle yapıyor Mehmet Tatlıcı?
Rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı, annesinin zoruyla kendisinden yaşça büyük teyzesinin kızı Bedriye hanım ile evlenmişti. Bu zoraki evlilikten sonra boşanmış, kendisine tam 43 yıl hayat arkadaşı olan ikinci eşi Nurten Tatlıcı ile evlenmiş ve bu evlilikten oğulları Uğur Tatlıcı dünyaya gelmişti.  Rahmetlinin vasiyetnamesine göre Uğur ve Nurten Tatlıcı’nın Tat Towers dahil olmak üzere tüm tereke malvarlıklarının paylaşımı noktasında, “size bu taşınmazla ilgili olarak (saklı payınız oranında) para dışında hiçbir şey vermiyoruz” deme hakkına sahip olduklarını Mehmet Tatlıcı çok iyi bildiği için, “bana yar olmayan, başkasına da yar olmasın” diyerek işi hep yokuşa sürüyor.  
 
Mehmet Tatlıcı’nın Oyunları 
Mehmet Tatlıcı’nın kendiyle bile çelişen beyanlarını, söylediği ile yaptığı arasındaki tutarsızlıkları Tatlıcı Gerçekleri okurları yakından takip etmektedir.
 
Mehmet Tatlıcı, kiraya verilmesine ve depreme dayanaksızsa yıkılmasına, hatta reklam geliri kazanarak mevcut vergi borçlarının ödenmesine hep karşı çıktığı Tat Towers’ı kendine ait Tat Development Center adlı şirketi aracılığıyla www.tatlici.com.tr web sitesinde İnternet üzerinden pazarlamaya çalışıyor, üstelik yasal olarak böyle bir hakkı olmadığı halde (bkz. “Mehmet Tatlıcı Oyununu Nasıl Oynuyor? haberi)
 
Her zamanki gibi takdiri kamuoyuna bırakıyoruz…

Gerçekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top